Zdjęcie butelek olejów w ogrodzie

Dr Gola - Olej rydzowy z lnianki

Wystarczy spojrzeć do składu oleju rydzowego, by zrozumieć, jak wiele korzyści dla zdrowia może przynieść stosowanie tego produktu. Ponad 90% tłuszczów w oleju z lnianki to nienasycone kwasy tłuszczowe, z czego ponad połowa to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, takie jak kwas alfa-linolenowy oraz kwas linolowy. 5 procent stanowią natomiast kwasy tłuszczowe jednonienasycone - kwas erukowy, ikozenowy oraz oleinowy, natomiast kwasy tłuszczowe nasycone to zaledwie 7-10% tłuszczów w oleju rydzowym. Duża ilość kwasów nienasyconych i niski udział nasyconych to ogromna zaleta oleju z lnianki, a równie dużym plusem jest to, że kwasy omega-6 oraz omega-3 występują w nim w bardzo dobrych proporcjach 0,4:1. Właśnie taki stosunek sprawia, że mają one szczególnie korzystny wpływ na organizm. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla każdego człowieka gdyż ich niedobór sprawia, że pojawiają się m.in. problemy z koncentracją i pamięcią, depresje. Ponadto spożywanie odpowiedniej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, otyłości, niektórych chorób nowotworowych i chorób układu krążenia. Olej rydzowy stanowi także bogate źródło witaminy A oraz witamin z grupy B. Poza tym zawiera bogactwo mikro- i makroelementów, lecytynę oraz przeciwutleniacze (w szczególności witaminę E). Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce, ponieważ pozytywnie wpływa na wygląd skóry.

Wewnętrzne stosowanie oleju rydzowego wpływa na:

  • obniżenie tzw. złego cholesterolu
  • zapobieganie chorobom układu krążenia tj. zakrzepy, zawał, udar
  • ochronę wątroby, trzustki, jelit oraz nerek
  • utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi
  • łagodzenie dolegliwości wywołanych przez choroby reumatyczne
  • łagodzenie objawów alergii
  • usprawnianie pracy mózgu i całego układu nerwowego
  • poprawę pamięci i koncentracji
  • poprawę wzroku
  • zmniejszenie ryzyka nowotworów

Zewnętrzne stosowanie oleju rydzowego wpływa na:

  • wypryski i zmiany skórne o charakterze zapalnym, odleżyny

Zastosowanie w kosmetyce i na włosy

Dzięki zawartości witaminy E oraz antyoksydantów ma właściwości odmładzające i opóźniające procesy starzenia, wygładza skórę, nadaje jej blasku i uzupełnia barierę lipidową. Ze względu na ostry smak i zapach nie należy stosować go na cerę wrażliwą, naczyniową ani silnie podrażnioną. Lepiej nie używać go też pod oczy ponieważ, może podrażniać bardzo delikatną cerę w tym obszarze. Jego specyficzny zapach może też podrażniać wrażliwe oczy. Olej rydzowy można dodać w niewielkiej ilości do ulubionego kremu lub nałożyć kilka kropel na twarz przed zastosowaniem maseczki algowej. W takiej formie jego wchłanianie jest lepsze, niż gdy stosowany jest jako samodzielny kosmetyk.

Olej rydzowy na włosy można nakładać tak, jak olej lniany. Nie jest to jednak metoda dla każdego - lepiej nie olejować włosów, jeśli występuje problem łupieżu lub wrażliwej skóry głowy. Olej nakłada się zwykle na końcówki lub od połowy włosów.

Zastosowanie oleju rydzowego w kuchni

Olej rydzowy ma charakterystyczny zapach i smak. Wyczuwa się w nim cebulkę i gorczycę. To połączenie sprawia, że olej rydzowy znakomicie nadaje się do połączeń zielonej sałaty i rzodkiewek, cebuli, ogórka czy pomidorów lub sałatek z warzywami z dodatkiem mięsa kurczaka. Znakomicie nadaje się nie tylko do warzyw, ale też do śledzia i innych potraw na zimno, które potrzebują wyrazistej nuty, w tym twarogu, ziemniaków i kaszy. Ponadto olej z lnianki rydzowej znakomicie nadaje się jako baza do zdrowej marynaty oraz dodatek do zup (nie należy go stosować podczas gotowania, ale można dodać do podanej już zupy po lekkim przestudzeniu posiłku).

Używać go można wyłącznie na zimno, ponieważ podgrzany traci swoje prozdrowotne właściwości. Nie nadaje się więc do smażenia ani pieczenia.

Olej rydzowy - Przechowywanie

Przechowywanie oleju rydzowego nie jest szczególnie kłopotliwe. Podobnie jak większość zdrowych olejów, ten również nie powinien być wystawiany na światło słoneczne. Najlepiej trzymać go w szklanej butelce, w lodówce w temperaturze 4-10°C. Całkiem dobrze znosi jednak również temperaturę do 20°C, więc w chłodniejszych miesiącach może być trzymany w szafce.

Dawkowanie

Jedna łyżeczka oleju rydzowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które obniżają poziom „złego” cholesterolu i stanowią profilaktyczną ochronę przed chorobarni serca i układu krążenia oraz przeciwdziałają problemom z nadwaga, Dawka lecznicza to 5-10 g